آشنایی با سرعت پرینت سه بعدی و حرکت آزاد - پرینتر سه بعدی آریس
12720
rtl,page,page-id-12720,page-template-default,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.1,vc_responsive
 

آشنایی با سرعت پرینت سه بعدی و حرکت آزاد

تعریف سرعت پرینت و حرکت آزاد در دستگاه های پرینتر سه بعدی چیست؟

سرعت پرینت:

به سرعتی گفته میشود که نازل دستگاه هنگام چاپ می تواند با آن سرعت حرکت و عملیات چاپ را انجام دهد.

 

سرعت حرکت آزاد:

به سرعتی گفته می شود که می توان بدون ریزش مواد برای جابجایی از نقطه ای به نقطه ای دیگر به نازل اعمال کرد. سرعت هایی بیشتر از ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیمتر بر ثانیه  برای حرکت آزاد در چاپگرهای سه بعدی نیاز نیست و ممکن است لرزش حاصله از سرعت بالا باعث پایین آمدن دقت و کیفیت چاپ شود.

 

سرعت پرینت به چه عواملی بستگی دارد؟

جنس مواد اولیه:

یکی از مهمترین پارامترهایی که با سرعت چاپ درگیر است جنس مواد اولیه می باشد. بدین ترتیب ترموپلاستیک هایی(مواد اولیه یا فیلامنت) که دمای ذوب پایین تری دارند را میتوان با سرعت بیشتری چاپ نمود. مانند PLA که از نوع پر مصرف  مواد می باشد.

 

اندازه قطعه:

هرچه اندازه قطعه کوچکتر باشد سرعت چاپ هم کمتر خواهد شد. بدین ترتیب میتوان قطعات بزرگتر را سریعتر چاپ نمود. اما نمیتوان گفت هر چه قطعه بزرگتر شود سرعت هم بالاتر می رود. زیرا سرعت چاپ تابع عوامل دیگر هم می باشد که باعث محدودیت خواهند شد.

 

ضخامت دیواره:

برای مثال اگر یک لیوان یکبار مصرف نمونه سازی شود به ناچار باید سرعت کم شود تا بتوان قطعه ای با کیفیت در خروجی بدست آورد.

 

قطر نازل:

یکی دیگر از عوامل مهم در سرعت چاپ پرینترهای سه بعدی قطر نازل است. نازلهای قطر ۰/۴ میلیمتر بیشترین کاربرد را در پرینترهای سه بعدی رومیزی دارند. با این ضخامت در شرایط ایده آل حداکثر سرعتی که میتوان گرفت ۸۰ میلیمتر بر ثانیه است. به این  معنی که نازل باید در یک ثانیه ۸۰ میلیمتر مواد ذوب نماید.

 

ضخامت فیلامنت (مواد اولیه):

یکی دیگر از عوامل مهم در سرعت چاپ ضخامت فیلامنت می باشد. در حال حاضر فیلامنت با ضخامت های ۱/۷۵ میلیمتر و ۳ میلیمتر تولید می شود و بیشترین مورد مصرف هم در همین سایزها می باشد. اما شرکت هایی به صورت اختصاصی فیلامنت را در سایزهایی دیگر هم تولید و عرضه می کنند که موارد استفاده از آن در دستگاه های تولیدی همان شرکت ها می باشد. هر چه ضخامت فیلامنت بیشتر باشد میتوان سرعت چاپ را زیادتر کرد، اما اگر ضخامت فیلامنت بیشتر شود قطر نازل هم باید زیاد تر شود. با زیادتر کردن قطر نازل نمیتوان جزئیات ریز را پرینت کرد. با کم کردن قطر نازل و استفاده از نازلهایی در حدود ۰/۴ میلیمتر هم کاری عبث و بیهوده انجام شده است. به همین دلیل  فیلامنت ۱/۷۵ میلیمتر بیشترین مصرف را در پرینترهای سه بعدی رومیزی دارد.

 

دمای نازل:

با بیشتر کردن دمای نازل هم میتوان سرعت چاپ را زیاد تر کرد. اما باز هم محدودیت وجود دارد. زیرا اگر حرارت هم بیش از حد زیاد شود رفتار مواد عوض می شود و نمی توان در خروجی قطعه مناسب دریافت نمود.

 

نرم افزارهای واسط پرینتر سه بعدی:

قبل از اینکه بتوان با دستگاه نمونه ای پرینت کرد، باید مدل سه بعدی را با استفاده از نرم افزاری اصطلاحا بخش بخش یا تکه تکه نمود. عمده نرم افزارهای پرینتر سه بعدی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده می شود. اما نرم افزارهای رایگان همیشه کم و کاستی هایی دارند. در حال حاظر بهترین نرم افزاری که تقریبا میتوان گفت همه چیز تمام است Simplify3d  می باشد. لایسنس اورجینال این نرم افزار ۱۴۹ دلار قیمت دارد. در این نرم افزار حداکثر سرعت چاپ پیش فرض ۱۵۰ میلیمتر بر ثانیه می باشد. همان طور که مشخص است و قبلا توضیح داده شد حداکثر سرعت داخل این نرم افزار برای فیلامنت ۳ میلیمتر و همچنین نازل بزرگتر از ۰/۴ میلی متر استفاده خواهد شد.

 

مواردی که ذکر شد بخشی از محدودیت هایست که منجر می شود نتوان سرعت پرینت را تا حد مشخصی بالا برد. با توجه به عوامل نام برده حداکثر سرعت پرینت در دستگاه هایی که با فیلامنت ۱/۷۵ میلی متر تغذیه می شوند ۷۰ تا ۸۰ میلیمتر بر ثانیه می باشد. البته این سرعت کم محسوب نمی شود و بهترین دستگاه های موجود اعم از آمریکایی و اروپایی هم حداکثر با همین سرعت کار می کنند.

هر گونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد.

aparatt_logo-1