راهنمای خرید چاپگر سه بعدی - پرینتر سه بعدی آریس
12075
rtl,page,page-id-12075,page-template-default,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.1,vc_responsive
 

راهنمای خرید چاپگر سه بعدی

مطالب این بخش در انتخاب درست بسیار کارآمد است. پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید.

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

حتما در اینترنت در مورد پرینترهای سه بعدی جستجو کرده اید و با مدل های زیادی برخورد کرده اید که تصمیم گیری برای خرید را مشکل می کند.

در این پست شاخص های مهم برای انتخاب پرینتر سه بعدی را برایتان شرح می دهیم.

 

شاخص اولی که باید به آن توجه کرد هویت فروشنده ایست که میخواهید از آن خرید کنید. حتی المقدور اگر تصمیم به خرید دارید در مورد شهرت ، نمونه کارهای او بررسی کنید و با مطالبی که بعدا ذکر میکنیم تطبیق دهید. سپس اگر امکانش هست به صورت حضوری قبل از خرید نمونه ای از دستگاه را ببینید تا صحت گفته های فروشنده اثبات گردد. از جمله دیگر کارهایی که میتوان انجام داد، از فروشنده بخواهید تا تعدادی از مشتریان قبلی خود را معرفی کند تا بازهم از صحت گفته ها اطمینان خاطر کسب کنید.

 

شاخص های دوم خرید یک چاپگر سه بعدی بحث گارانتی واقعی و پشتیبانی به موقع می باشد. اگر دستگاه مشکلی خاصی نداشته باشد فروشنده به راحتی میتواند آن را گارانتی بی قید و شرط کند. به این صورت که بعد از خرید هر مشکلی که پیش آید به راحتی بپذیرد و مشکل را برطرف کند. همچنین پرینتر های سه بعدی نیاز به پشتیبانی فنی قوی دارد تا شما را در رسیدن به یک خروجی خوب و با کیفیت راهنمایی کند.

 

شاخص سوم تنوع  مواد اولیه ای (فیلامنت) است که دستگاه پشتبانی می کند. بیشترین مواد مصرفی در پرینترهای سه بعدی دو پلیمر PLA و ABS هستند. در نوع PLA   شما برای پرینت کمتر نیاز به صفحه گرم شونده خواهید داشت اما در نوع  ABS حتما صفحه داغ مورد نیاز است. زیرا در هنگام لایه چینی اگر دمای لایه های ابتدایی از یک میزان مشخص کمتر شود قطعه کار به اصطلاح تاب برخواهد داشت و خراب خواهد شد. همچنین برای پرینت مواد دیگر هم که خواصی شبیه به ABS دارند صفحه داغ لازم است. اما ضخامت مواد اولیه هم پارامتری است که نمی توان آن را جدی نگرفت. مواد اولیه بیشتر در دو ضخامت ۱٫۷۵ و ۳ میلی متر تولید و عرضه می شوند. پر کاربردترین آن فیلامنت ۱٫۷۵ می باشد و انواع مختلف آن بیشتر در دسترس خواهد بود. حال دستگاه باید از این ضخامت پشتیبانی کند.

نکته بعدی این است که دستگاه کارتریجی نباشد. دستگاه کارتریجی به دستگاهی گویند که مواد اولیه آن را فقط شرکت سازنده ارائه میکند و غیر از محصولی که شرکت سازنده ارائه می کند نمیتوانید از فیلامنتی دیگر برای کار استفاده کنید و حتی امکان شارژ دوباره آن هم نخواهد بود زیرا چیپ ست درون کارتریج در بازار موجود نیست. معمولا پرینترهای وارداتی به همین شکل هستند. پس حتی المقدور از بین تولید کنندگان داخل یکی را برای خرید انتخاب کنید زیرا دستگاه های ساخت داخل هیچکدام کارتریجی نیستند.

 

شاخص چهارم به ابعاد قابل پرینت اختصاص دارد. سعی کنید دستگاهی که انتخاب میکنید ابعاد چاپ نسبتا بزرگی داشته باشد. مثلا ابعاد چاپ بین ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر در طول وعرض و ارتفاع چاپ بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر مناسب است و تقریبا امکان چاپ هر قطعه ای را که بخواهید به شما میدهد. قیمت همچین دستگاه هایی تفاوت زیادی با نمونه های کوچکتر ندارد، پس چه بسا که از اول بهتر را انتخاب کنید.

 

شاخص پنجم مکانیزم حرکتی محورهای دستگاه می باشد. بهترین مکانیزم در چاپگرهای FDM یا FFF کارتزین یا دکارتی (Cartesian) است زیرا ابعاد چاپ در آن تلف نمی شود. اما در سیستم دلتا ابعاد چاپ به نسبت اندازه بدنه ی دستگاه تلف شده است. سیستم دکارتی هم مدل های مختلفی دارد که از جمله آن، مکانیزم قدیمی و منسوخ شده ایست که فیدر (قسمت هدایت فیلامنت به نازل) روی محوریست که باید با سرعت بالا حرکت کند که این امر موجب خواهد شد سرعت پرینت کم شود. بهترین سیستمی که تا بحال عرضه شده است مکانیزم حرکت هم زمان یا COREXY به همراه فیدر دور از نازل یا Bowden میباشد. اغلب دستگاه هایی که در بازار دیده میشوند هنوز از سیستم قدیمی استفاده می کنند.

 

شاخص ششم به اینترفیس (Interfaces) یا رابط کاربری اختصاص دارد. چاپگر باید حتما بتواند بدون نیاز به کامپیوتر به کار خود ادامه دهد. زیرا ممکن است قطعه ای که میخواهید چاپ کنید زیاد طول بکشد. در این خصوص معمولا چاپگرها مجهز به آپشن  PRINT ON SD CARD یا پرینت از روی کارت حافظه هستند. در این بین دستگاهایی هم وجود دارند که امکان ارتباط  بی سیم (wireless) به شما میدهند که با استفاده از آن میتوان به راحتی با تلفن همراه یا تبلت هم دستگاه را کنترل نمود. این قابلیت به تازگی به چاپگرها اضافه شده است و مدلهای مختلفی در بازار وجود دارند که از آن برخوردار نیستند.

 

شاخص هفتم هم به زیبایی ظاهری و جنس بدنه اختصاص دارد. یکی از پارامترهایی که باعث خواهد شد تا شما لذت هرچه بیشتر از کار با دستگاه ببرید زیبایی ظاهری آن است. علاوه بر آن پرینتر سه بعدی دستگاهی صنعتی است، پس بدنه و قطعات داخلی هم بهتر است که از فلز ساخته شود تا در گذر زمان آسیب نبینند. اما تعداد زیادی از مدل های موجود با مواد اولیه ای مانند پلکسی گلاس و قطعات پرینت شده که از اسمبل آن قطعات اسکلت اصلی به دست آمده است ساخته می شوند. بدهی است که پس از مدتی کار با دستگاه و در گذر زمان شاهد مشکلات فراوان این نوع مدلها خواهید بود. حالا مواردی که در انتخاب یک چاپگر سه بعدی مهم هستند را کسب نمودیم  و امیدواریم در انتخاب درست مفید واقع شده باشد.

aparatt_logo-1