پرینترهای سه بعدی صنعتی - پرینتر سه بعدی آریس
12791
rtl,page,page-id-12791,page-template-default,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.2, vertical_menu_with_scroll,no_animation_on_touch,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.1,vc_responsive
 

پرینترهای سه بعدی صنعتی

منظور از پرینتر سه بعدی صنعتی محصولاتی است که مخصوص کارگاه های صنعتی طراحی و ساخته می شوند. در محیط های صنعتی به دلایل مختلف اعم از دمای محیط، نویز الکترو مغناطیسی، رطوبت، عدم توانایی کارکرد طولانی مدت و…  نمی توان از پرینترهای خانگی استفاده نمود. اما این گروه از محصولات صرفا جهت مصارف صنعتی خرید و فروش نمی شود، بلکه امکان استفاده از آنها در محیط های خانگی و آموزشی هم وجود دارد.

 

ویژگی های مهم پرینترهای سه بعدی صنعتی چیست؟

کیفیت چاپ:

اولین و مهترین خصوصیت یک چاپگر سه بعدی کیفیت چاپ است و این اصلی ترین پارامتری است که کاربر در مرحله اول با آن مواجه می شود. قسمتهای مختلفی مانند جنس بدنه دستگاه، اسکلت یا استراکچر، نوع صفحه ساخت، نازل، موتورها، مکانیزم حرکتی و…  مستقیما با کیفیت چاپ در ارتباط هستند.

 

به طور معمول پرینترهای غیر صنعتی با مکانیزم های ساده ای ساخته میشوند. در تصویر زیر یکی از این مکانیزم ها را مشاهده میکنید.

۳d-printer

از جمله اشکالات عمده این دستگاه، مکانیزم حرکتی محور  Y،  نبود کاور مناسب و متریالی که برای ساخت شاسی و اسکلت اصلی استفاده شده می باشد.

 

در این دستگاه میز یا صفحه ساخت در جهت محور Y حرکت میکند. این موضوع تا موقعی که ارتفاع قطعات بیش از ۱۵ سانتی متر نباشد مشکلی به وجود نمی آورد. اما برای چاپ قطعات با ارتفاع بیشتر این مکانیزم مناسب نیست. زیرا لرزش هایی که از میز به قطعه وارد می آید مانع از به دست آوردن قطعه ای با کیفیت در خروجی خواهد شد. عدم وجود کاور مناسب هم باعث خواهد شد نتوان قطعاتی از جنس ABS پرینت نمود. همچنین تغیرات دمای محیط هم مستقیما روی قطعه در حال پرینت تاثیر گذار خواهد بود. جنس قسمتهای اصلی شاسی هم در این نمونه از پلکسی گلاس میباشد. این نوع متریال برای ساخت نمونه های اولیه و همچنین نمونه های آزمایشگاهی مناسب است. با یک جستجو ساده در اینترنت میتوان مشاهده نمود اغلب دستگاه هایی که وجود دارند با پلکسی گلاس ساخته و عرضه میشود. اما برای ساخت پرینترهای صنعتی و با کیفیت حتما باید از ورق های فلزی مناسب استفاده نمود.

 

به طور کلی طرز ساخت پرینترهای سه بعدی هم باید مانند پرینترهای دو بعدی باشد. به این ترتیب که کاربر کمترین درگیری را با قسمتهای مکانیکی و الکتریکی دستگاه داشته باشد. اما در محصولاتی مشابه تصویر فوق کاربر همیشه با قسمتهای فنی دستگاه درگیر است.

 

جنس میزکار یا صفحه ساخت:

یکی دیگر از موارد مهم جنس صفحه ساخت در پرینترهای سه بعدی است. در بیشتر دستگاه های پرینتر جنس آن از شیشه مقاوم در برابر حرارت است. اما استفاده از شیشه زیاد مناسب نیست. به این دلیل که دمای صفحه داغ را به خوبی منتقل نمیکند و مقدار زیادی از آن تلف میشود. موقعی که دمای میز هم به حد مناسب نرسد پس چسبندگی میز هم کم میشود و به ناچار باید از چسبهای مخصوص استفاده نمود تا بتوان قطعه را به میز محکم کرد. اما در دستگاه های صنعتی برای میز از آلیاژهای مخصوصی از آلومینیوم استفاده میشود که همه این مشکلات را حل می کند و باعث می شود راندمان حرارتی بالا رود.

 

نازل و اکسترودر:

نازل و اکسترودر پرینترهای سه بعدی قسمتی است که همیشه کاربران را دچار مشکل می کند. در نازل پرینترهای غیر صنعتی کاربر همیشه این مشکل را دارد که مواد داخل نازل گیر می کند. اما در پرینترهای صنعتی قسمت اکسترود و نازل کاملا اصولی طراحی میشوند تا به هیچ عنوان مواد داخل نازل گیر نکند. یکی از ویژگیهای مهم پرینترهای سه بعدی آریس هم همین موضوع است.

 

در ادامه توضیحات می توانید امکانات و خصوصیت های مهم پرینتر های سه بعدی صنعتی را در اینجا مطالعه کنید.

aparatt_logo-1